Mr Daniels Maths
Simultaneous Word Problems

Set 1

Set 2

Set 3

Q1)
8x + 6y = 84
7x + 6y = 81
[ x = 3, y = 10 ]

Q1)
Nathan buys 6 mars bars and 3 cups off coffee for £24
Nathan then buys 3 mars bars and 3 cups off coffee for £18
What is the cost of the mars bars and the cups off coffee? [ mars bars cost £2 and cups off coffee cost £4 each.]

Q1)
Alex buys 7 horses and 1 goats for £49
Later they buy 10 horses and 5 goats for £95
What is the cost of the horses and the goats? [ horses cost £6 each and goats cost £7 each.]

Q2)
9x + 2y = 104
10x -2y = 86
[ x = 10, y = 7 ]

Q2)
Lumaya buys 6 cans of coke and 6 galaxys for £54
Lumaya then buys 6 cans of coke and 5 galaxys for £49
What is the cost of the cans of coke and the galaxys? [ cans of coke cost £4 and galaxys cost £5 each.]

Q2)
Julie buys 7 horses and 2 cows for £73
Later they buy 5 horses and 10 cows for £95
What is the cost of the horses and the cows? [ horses cost £9 each and cows cost £5 each.]

Q3)
5x + 3y = 16
4x + 3y = 14
[ x = 2, y = 2 ]

Q3)
Brady buys 6 mars bars and 8 cups off coffee for £46
Brady then buys 6 mars bars and 3 cups off coffee for £36
What is the cost of the mars bars and the cups off coffee? [ mars bars cost £5 and cups off coffee cost £2 each.]

Q3)
Kyra buys 9 sheep and 1 pigs for £52
Later they buy 5 sheep and 2 pigs for £39
What is the cost of the sheep and the pigs? [ sheep cost £5 each and pigs cost £7 each.]

Q4)
5x + 9y = 76
5x + 4y = 56
[ x = 8, y = 4 ]

Q4)
Julie buys 4 galaxys and 9 cups off coffee for £53
Julie then buys 4 galaxys and 2 cups off coffee for £18
What is the cost of the galaxys and the cups off coffee? [ galaxys cost £2 and cups off coffee cost £5 each.]

Q4)
Luke buys 10 goats and 1 pigs for £99
Later they buy 3 goats and 3 pigs for £54
What is the cost of the goats and the pigs? [ goats cost £9 each and pigs cost £9 each.]

Q5)
8x + 2y = 98
7x + 2y = 88
[ x = 10, y = 9 ]

Q5)
Jonathan buys 8 cups off coffee and 3 cakes for £25
Jonathan then buys 3 cups off coffee and 3 cakes for £15
What is the cost of the cups off coffee and the cakes? [ cups off coffee cost £2 and cakes cost £3 each.]

Q5)
McKenzie buys 5 pigs and 1 goats for £24
Later they buy 3 pigs and 2 goats for £20
What is the cost of the pigs and the goats? [ pigs cost £4 each and goats cost £4 each.]

Q6)
3x + 4y = 51
4x -4y = 12
[ x = 9, y = 6 ]

Q6)
Jonathan buys 3 galaxys and 9 cans of coke for £42
Jonathan then buys 3 galaxys and 3 cans of coke for £18
What is the cost of the galaxys and the cans of coke? [ galaxys cost £2 and cans of coke cost £4 each.]

Q6)
Jaden buys 9 sheep and 1 pigs for £36
Later they buy 6 sheep and 2 pigs for £36
What is the cost of the sheep and the pigs? [ sheep cost £3 each and pigs cost £9 each.]

Q7)
7x + 10y = 72
6x -10y = 6
[ x = 6, y = 3 ]

Q7)
Teagan buys 5 cups off coffee and 9 cans of coke for £47
Teagan then buys 5 cups off coffee and 2 cans of coke for £26
What is the cost of the cups off coffee and the cans of coke? [ cups off coffee cost £4 and cans of coke cost £3 each.]

Q7)
Prabjot buys 6 cows and 1 sheep for £50
Later they buy 8 cows and 8 sheep for £80
What is the cost of the cows and the sheep? [ cows cost £8 each and sheep cost £2 each.]

Q8)
4x + 2y = 38
10x -2y = 32
[ x = 5, y = 9 ]

Q8)
Hammid buys 2 mars bars and 9 galaxys for £42
Hammid then buys 2 mars bars and 3 galaxys for £18
What is the cost of the mars bars and the galaxys? [ mars bars cost £3 and galaxys cost £4 each.]

Q8)
Teagan buys 7 pigs and 1 goats for £51
Later they buy 8 pigs and 7 goats for £111
What is the cost of the pigs and the goats? [ pigs cost £6 each and goats cost £9 each.]

Q9)
6x + 5y = 80
8x -5y = 60
[ x = 10, y = 4 ]

Q9)
Ariel buys 10 galaxys and 2 cups off coffee for £56
Ariel then buys 5 galaxys and 2 cups off coffee for £31
What is the cost of the galaxys and the cups off coffee? [ galaxys cost £5 and cups off coffee cost £3 each.]

Q9)
Eva buys 9 sheep and 1 horses for £63
Later they buy 4 sheep and 6 horses for £78
What is the cost of the sheep and the horses? [ sheep cost £6 each and horses cost £9 each.]

Q10)
10x + 9y = 56
3x + 9y = 42
[ x = 2, y = 4 ]

Q10)
Alfie buys 3 cakes and 3 mars bars for £21
Alfie then buys 2 cakes and 3 mars bars for £19
What is the cost of the cakes and the mars bars? [ cakes cost £2 and mars bars cost £5 each.]

Q10)
Harley buys 2 sheep and 1 pigs for £18
Later they buy 8 sheep and 8 pigs for £112
What is the cost of the sheep and the pigs? [ sheep cost £4 each and pigs cost £10 each.]